Матеріали - Все для вчителів! Тіла, речовини, частинки Окр світ тіла речовини частинки.

Дана презентація підготовлена ​​для проведення уроку географії у 8-му класі та присвячена темі: «Фізико-географічне положення Росії». У ході заняття учні ознайомляться з поняттям «фізико-географічне положення», «анклав» і зможуть дізнатися про крайні точки і межі Росії.

Презентація до уроку географії «Різноманітність та закономірності поширення ґрунтів».

Матеріал містить презентацію до уроку географії у 8 класі за розділом «Грунти та ґрунтові ресурси». Метою є знайомство учнів із закономірностями розподілу ґрунтів на території Росії. Пропонується заповнення таблиці під час пояснення матеріалу.

Презентація до уроку географії "Атмосферні фронти, циклони, антициклони"

Матеріал містить презентацію до уроку географії у 8 класі за розділом «Клімат та кліматичні ресурси». Дається уявлення про атмосферні фронти, циклони, антициклони. Пропонується заповнення таблиці під час пояснення матеріалу. Закріплення провадиться з використанням текстів художньої літератури.

Конспект та презентація до уроку хімії «Окислювально-відновлювальні реакції».

Розробка призначена для учнів восьмих класів на тему «Окислювально-відновлювальні реакції» (підручник О.С. Габрієляна. Хімія. 8 клас). За допомогою презентацій учням легше засвоювати метод електронного балансу, осягати складні процеси окислення та відновлення.

Політова Світлана Вікторівна, вчитель хімії ДБОУ ЗОШ №1352 з поглибленим вивченням англійської мови м. Москви.

Конспект уроку.

Тема:Тіла, речовини, частки.

Вчитель:Політова Світлана Вікторівна.

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.

Тривалість уроку: 45 хвилин.

Цілі уроку:

Сформувати поняття тіло, речовина, частка, навчити розрізняти речовини за їх ознаками та властивостями.

    Ознайомити дітей з концепцією тіло, речовина, частка.

    Навчити розрізняти речовини у різних агрегатних станах.

    Ознайомити з поняттям суміші та чисті речовини.

    Перевірити знання учнів з пройденої теми.

    Розвивати пам'ять, мислення.

    Удосконалювати навички самооцінки та самоконтролю.

    Підвищити психологічну комфортність уроку, зняття м'язового напруження (динамічні паузи, зміна діяльності).

    Формувати дружні стосунки у колективі.

    Виховувати інтерес до навколишнього світу.

Обладнання:

1. Мультимедійна інтерактивна презентація.

1. Малюнки (тверді, рідкі, газоподібні речовини).

2. Металева лінійка, гумовий м'яч, дерев'яний кубик (вчителі).

3. Для експерименту: склянка, чайна ложка, шматочок цукру; кип'ячена вода (на столах у дітей).

Хід уроку

    Організаційний момент

Вчитель вітає дітей, перевіряє готовність до уроку, звертаючись до учнів: «Сьогодні ви всі завдання виконуватимете у групах. Давайте повторимо правила роботи у групі» (слайд № 2).

    Поводження з товаришами – «ввічливість»;

    Думка інших – «вчися слухати, доводити свою думку»;

    Робота із джерелами інформації (зі словником, книгою) – виділяй головне.

    Вивчення нового матеріалу

Постановка навчальної мети: сьогодні ми починаємо вивчати тему «Ця дивовижна природа» – здійснимо віртуальну екскурсію (слайд №3). На слайді представлені зображення:

крапля води

цукорниця

(Контейнер для зберігання)

хвиля (вода)

Вчитель ставить запитання «Чи всі слова дозволили точно уявити предмет?»

Ті слова, які точно допомагають уявити предмет, а саме мають обриси, форму називають тілами. Те, з чого виготовлені ці предмети, називають речовинами.

Робота з джерелом інформації (словник С.І. Ожегова):

Тіло – окремий предмет

у просторі, а також частина простору, заповнена матерією, якоюсь речовиною.

Тіло - організм людини чи тварини у його зовнішніх, фізичних формах.

Тіло - частина організму.

Тіло - основна частина, корпус чогось.

Записати визначення у зошиті: «Ті предмети, які оточують нас, називаються тілами»(Слайд № 4).

Слайд № 5. Вчитель пропонує учням порівняти картинки на слайді: гумовий м'яч, конверт, дерев'яний кубик.

Завдання 1: Знайди загальне. Усі тіла мають розмір, форму тощо.

Завдання 2: визнач основні ознаки тел. Відповідь на слайді № 6: кнопка «відповідь 2», що управляє.

Слайд №6. Картинки – тригери. М'яч – круглий, гумовий, яскравий. Конверт – прямокутний, паперовий, білий. Кубик – дерев'яний, великий, бежевий.

Разом із хлопцями робимо висновок: «Кожне тіло має розмір, форму, колір». Записуємо у зошит.

Слайд №7. Що таке природа? З трьох варіантів відповідей вибрати правильну відповідь:

Все, що зроблено руками людини

Все, що нас оточує

Все, що нас оточує і існує незалежно від людини

Слайд №8 – робота з картками. Учнів на столах картки із зображенням тіл (предметів). Запропонуємо учням розділити картинки на дві групи: стіл, сонце, дерево, олівець, хмара, камінь, книги, крісло. Здійснити запис у зошит. Просимо учнів прочитати назви тіл, це буде 1 група. За якою ознакою вони помістили слова до цієї групи? Теж саме робимо з другою групою.

Правильна відповідь:

Штучні

Природні

олівець

Робимо висновок. Як ми розділили слова (за яким принципом?): є тіла, що створені природою, а є ті, що створені руками людини.

Оформляємо блок у зошит.



Слайд №9. Прийом «Інтерактивна стрічка». На слайді представлені тіла природні та штучні. За допомогою кнопки – прокрутки, яка одночасно є тригером, переглядаємо тіла природні та штучні (щоразу натискання на кнопку здійснює зміну згрупованих картинок).

Закріплюємо отримані знання за допомогою гри "Світлофор" (слайди 10-12). Гра полягає у пошуку правильної відповіді.

Слайд 10. Завдання: Знайди природні тіла. Із запропонованих тіл на слайді необхідно вибрати лише природні тіла. Картинка є тригером – при натисканні з'являється сигнал світлофора (червоний чи зелений). Звукові файли допомагають учням переконатися у виборі правильної відповіді.

Квіти

Птах

Слайд 11. Завдання: Знайди штучні тіла.

Ліжко

Капелюх

Сумка

Слайд №12. Завдання: знайди штучні тіла.

Будильник

Машина

Вчителю. Згадаймо те, про що ми говорили спочатку. Ми не могли точно визначити, чи є ліметал, вода, глина тілами і дійшли висновку, що вони не мають точних обрисів, форми, а значить, не є тілами. Ці слова ми називаємо речовинами. Усі тіла складаються з речовин. Записуємо в зошит визначення.

Слайд 13. На цьому слайді розглянемо два приклади.

Приклад 1: ножиці - тіло, те, з чого вони виготовлені - речовина (залізо).

Приклад 2: краплі води – тіла, речовина, з якої складаються краплі – вода.

Слайд № 14. Розглянемо тіла, які з кількох речовин. Наприклад, олівець та лупа. На слайді окремо дивимося речовини, у тому числі складається олівець. Для демонстрації натискаємо на кнопки, що управляють: «графіт», «каучук», «дерево». Для того, щоб прибрати непотрібну інформацію, натискаємо хрестик.

Розглянемо, із яких речовин складається лупа. Натискаємо тригери "скло", "дерево", "метал".

Слайд № 15. Для закріплення розглянемо ще два приклади. З чого складається молоток? Молоток складається із заліза та дерева (рукоятка). З чого складаються ножі? Ножі складаються з речовини заліза та дерева.

Слайд № 16. Розглянемо два предмети, які складаються з кількох речовин. М'ясорубка: із заліза та дерева. Санки: із заліза та дерева.

Слайд 17. Робимо висновок: тіла можуть складатися з однієї речовини, а можуть і з кількох.

Слайди 18, 19, 20. Прийом "Інтерактивна стрічка". Демонструємо учням. Одна речовина може входити до кількох тіл.

Слайд 18. Речовини повністю або частково складаються зі скла.

Слайд 19. Речовини повністю або частково складаються з їхнього металу.

Слайд 20. Речовини повністю або частково складаються із пластмаси.

Слайд 21. Вчитель ставить питання «Чи всі речовини однакові?»

На слайді натискаємо кнопку «Почати», що управляє. Запис у зошиті: всі речовини складаються з найдрібніших невидимих ​​частинок. Вводимо класифікацію речовин за агрегатним станом: рідкі, тверді, газоподібні. На слайді використовуються тригери (стрілочки). При натисканні на стрілочку можна переглянути картинку з частинками в даному агрегатному стані. Повторне натискання на стрілку – об'єкти зникнуть.

Слайд 22. Експериментальна частина. Необхідно довести, що частинки – дрібні, невидимі оком, але які зберігають властивості речовини.

Зробимо експеримент.На столах у учнів лотки з набором найпростішого лабораторного обладнання:

хімічна склянка (можна замінити будь-якою невеликою ємністю склянкою),

ложечка для розмішування,

серветка,

шматочок цукру.

Опустити шматочок цукру в склянку, перемішати до розчинення. Що спостерігаємо? Розчин став однорідним, ми більше не бачимо шматочка цукру у склянці води. Довести, що у склянці, як і раніше, присутній цукор. Яким чином? Спробувати смак. Цукор: речовина білого кольору, солодка на смак. Висновок: після розчинення цукор не перестав бути цукром, бо залишився солодким. Значить, цукор складається з найдрібніших частинок, не видимих ​​оку (молекул).

Слайд 23. Розглянемо розташування частинок у речовинах із твердим агрегатним станом. Демонструємо розташування частинок і речовини (приклади) за допомогою прийому інтерактивна стрічка - кнопка прокручування дозволяє показати картинки потрібне число разів. Записуємо висновок у зошиті: у твердих речовинах частинки розташовуються близько один до одного.

Слайд 24. Розташування частинок рідких речовин. У рідких речовинах частинки розташовані на певній відстані одна від одної.

Слайд № 25. Розташування частинок у газоподібних речовинах: частинки розташовані далеко один від одного, відстань між ними значно перевищує розмір частинок.

Слайд 31. Настав час підбити підсумки. Разом із учителем згадують те, що нового дізналися на уроці. Вчитель ставить запитання:

    Все, що нас оточує, називається. тілами

    Тіла бувають природні і штучні .

    Записати у зошит схему. Вчитель: розглянемо схему. Тіла бувають природні та штучні, речовини можуть бути тверді, рідкі, газоподібні. Речовини складаються з частинок. Частка зберігає властивості речовини (згадаймо, що цукор при розчиненні залишився солодким). На слайді використовуються тригери. Натискаємо на фігуру "Тіла", з'являються стрілочки, потім фігури з написом "Штучні" та "Природні". При натисканні на фігуру речовини з'являються три стрілочки (рідкі, тверді, газоподібні).

Слайд №30. Заповніть таблицю. Уважно читайте інструкцію.

(Позначте знаком « + » у відповідній графі, які з перерахованих речовин відносяться до твердих, рідких, газоподібних).

Речовина

Тверде

Рідке

Газоподібне

Природний газ

Алюміній

Вуглекислий газ

Перевірка виконання (слайд 30). (По черзі діти називають речовину та пояснюють, до якої групи її віднесли).

Фізмінутка.

При організації навчання в початковій школі необхідно враховувати багато факторів, але, перш за все, необхідно прагнути створення навчального середовища, що сприяє збереженню здоров'я. На уроці можна використовувати фізкультхвилинки, таким чином вдасться уникнути тривалого, безперервного сидіння за партою.

На цьому уроці можна використовувати дві фізхвилинки на вибір вчителя (для цього, як тільки діти втомилися, необхідно перейти на слайд № 2 – вибрати одну з фізхвилин, за гіперпосиланням перейти на потрібний слайд презентації). Перша фізхвилинка (слайд 34, друга – слайд № 35).

Слайд № 34. Фізмінутка.

Листики

Ми листочки осінні,

На гілках ми сидимо.

Дунув вітер – полетіли.

Ми летіли, ми летіли

І на землю тихо сіли.

Вітер знову набіг

І листочки все підняв.

Закружляли, полетіли

І на землю тихо сіли.

Слайд № 35. Фізмінутка.

Дощ

Припливли хмари дощові:

Лій, дощ, лий!

(Ладоні вниз, струшувати кисті рук.)

Дощочки танцюють, як живі:

Пий, жито, пий!

(Ладоні вгору, струшувати кисті рук)

І жито, схиляючись до землі зеленої,

П'є, п'є, п'є.

А теплий дощ невгамовний

Льє, ллє, ллє!

(Руки долонями вниз, струшувати кисті рук.)

Підсумок уроку

1) Підбиття підсумків

Ви дружно працювали.

Дізнаємося, яка команда була найуважнішою на уроці. Вчитель ставить питання: «Що називається тіла, що характеризує тіло, наведи приклад». Учні відповідають. Все, що оточує нас, називається тілами. Які бувають тіла за агрегатним станом: рідкі, тверді, газоподібні. З чого складаються речовини? Наведіть приклади, як частинки зберігають властивості речовин. Наприклад, якщо ми посолили суп, як дізнатися, що властивості речовини збереглися? Спробувати смак. Заповніть схему.

Обговорення, із чим згодні, із чим згодні.

Що нового впізнали? Діти повідомляють. ( Тілами називають усі предмети, що оточують нас. Тіла складаються із речовин. Речовини – з частинок).

Домашнє завдання.

Вчитель повідомляє дітям домашнє завдання:

    вирішити невеликий тест (варіант на вибір),

    переглянути презентацію «Цікаві факти про воду» (див. додаток). У презентації можна познайомитися із шістьма відомими фактами про воду. Подумайте, хлопці, а чому саме з цією речовиною треба познайомитись ближче? Відповідь: найпоширеніша речовина Землі. А яку ще речовину ви хотіли б запросити до себе (створення віртуальних екскурсій).

    вивчити електронний підручник (дивись програму).

Примітка: вчитель може додатково використовувати слайди 3 32, 33, 36.

Слайд №32. Завдання: перевір себе. Знайди вироби (інтерактивний тест).

Слайд №33. Завдання: перевір себе. Знайди тіла живої та неживої природи (інтерактивний тест).

Слайд № 36. Завдання: розділи тіла на тіла живої та неживої природи (інтерактивний тест).

Література:

    Грибов П.Д. як людина досліджує, вивчає, використовує природу. 2-3 класи. Волгоград: Вчитель, 2004.-64 с.

    Максимова Т.М. Поурочні розробки за курсом «Навколишній світ»: 2 клас. – М.: ВАКО, 2012.-336с. - (На допомогу шкільному вчителю).

    Решетнікова Г.М., Стрєльніков Н.І. Навколишній світ. 3 клас: цікаві матеріали. - Волгоград: Вчитель, 2008. - 264 с.: Іл.

    Тихомирова О.М. Тести з предмета «Навколишній світ»: 2 клас: до навчального комплекту А.А. Плешакова «Світ довкола нас. 2 клас». – К.: Видавництво «Іспит», 2011. – 22 с.

Тип уроку:комбінований

Ціль

- Формування цілісної картини світу і усвідомлення місця в ньому людини на основі єдності раціонально-наукового пізнання та емоційно-ціннісного осмислення дитиною особистого досвіду спілкування з людьми і природою;

Проблема:

що таке тіло, речовина, частка?

Завдання:

Розрізняти тіла, речовини та частки,

Ставити досліди за допомогою лабораторного обладнання

Предметні результати

Навчаться

Характеризувати поняття "тіла", "речовини", "частки";

Розрізняти тіла та речовини, класифікувати їх.

Універсально-навчальні дії (УУД)

Регулятивні:адекватно використовувати мову для планування та регулювання своєї діяльності; перетворювати практичне завдання на пізнавальну.

Пізнавальні:ставити та формулювати проблеми, контролювати та оцінювати процес та результат діяльності (досвіду); передача інформації.

Комунікативні:коштуватиме монологічне висловлювання, аргументувати свою позицію.

Особистісні результати

Мотивація навчальної діяльності

Основні поняття та визначення

Тіла, речовини, частки. Природні та штучні тіла. Тверді, рідкі, газоподібні речовини

Перевірка готовності до засвоєння нового матеріалу

Згадай, на які групи можна поділити всі предмети, які нас оточують.

Розглянь схему. На які дві групи можна поділити тіла? Наведи приклади тіл кожної групи.

Вивчення нового матеріалу

Будь-який предмет, будь-яку живу істоту можна назвати тілом. Камінь, шматок цукру, дерево, птах, дріт — це тіла. Перелічити всі тіла неможливо, їх існує безліч. Сонце, планети, Місяць теж тіла. Їх називають небесними тілами

РЕЧОВИНИ

Тіла складаються із речовин. Шматок цукру - тіло, а сам цукор - речовина. Алюмінієвий дріт - тіло, алюміній - речовина.

Є тіла, які утворені не одним, а кількома чи багатьма речовинами. Дуже складний склад мають живі тіла. Наприклад, у рослинах є вода, цукор, крохмаль та інші речовини. Безліч різноманітних речовин утворені і тіла тварин, людини

Отже, речовинами називають те, з чого складаються тіла

Розрізняють тверді, рідкіі газоподібні речовини.Цукор, алюміній – приклади твердих речовин. Вода – рідка речовина. Повітря складається з кількох газоподібних речовин (газів).

Тілаіречовини

Тіла. Речовини

Досвід. Зчогоскладаютьсяречовини

Тристануречовини

ЧАСТИНИ

Досвід. Візьмемо тіло, утворене однією речовиною, — шматочок цукру. Опустимо його в склянку з водою, завадимо. Спочатку цукор добре видно, але поступово стає невидимим. Спробуємо рідину на смак. Вона солодка. Значить, цукор не зник, він залишився у склянці. Чому ж ми не бачимо його? Висловіть припущення.

Шматок цукру розпався на дрібні, не видимі оком частинки, з яких він складався (розчинився), і ці частинки перемішалися з частинками води.

Висновок:досвід доводить, що речовини, отже, і тіла складаються з частинок.

Кожна речовина складається з особливих частинок, які за розмірами та формою відрізняються від частинок інших речовин.

Науковці встановили, що між частинками є проміжки. У твердих речовинах ці проміжки дуже маленькі, в рідких побільше, в газах ще більше. У будь-якій речовині всі частки постійно рухаються.

Осмислення та розуміння отриманих знань

Презентація "Тіла, речовини, молекули"

Тілаіречовининавколонас

1.Перевірте за допомогою підручника, чи вірні наведені нижче затвердження.

Будь-який предмет, будь-яку живу істоту можна назвати тілом.

Речовини це те, з чого складаються тіла.

2. Виберіть зі списку спочатку тіла, потім речовини. Перевірте себе на сторінках для самоперевірки.

Підкова, склянка, залізо, цегла, цукор, кавун, сіль, крохмаль, камінь.

3.Покажіть за допомогою моделі процес розчинення шматочка цукру у воді.

4.Зобразіть за допомогою моделей розташування частинок у твердому, рідкому, газоподібному речовинах.

Самостійне застосування знань

Що називають тілами? Наведи приклади.

Що таке речовина? Наведи приклади. 3. З чого складаються речовини? Як це довести? 4. Що ти можеш розповісти про частинки?

Домашнє завдання. Запиши до словничка: тіло, речовина, частка.

Джерела інформації:

А. А. Плешаков підручник, робочий зошит Навколишній світ 3 клас Москва

«Освіта» 2014

Хостинг презентацій навколишній світ

1. Визнач, у якому ряду зображені лише природні тіла. Зафарбуй кухоль зеленим. У якому ряду зображено лише штучні тіла? Зафарбуй кухоль блакитним. А які тіла зображені в ряду, що залишився? Подумай, як краще зафарбувати коло біля цього ряду. Зроби це. Поясни своє рішення.

2. Наведіть приклади (не менше трьох у кожному пункті). Не повторюйте того, що зображено на малюнках у завданні № 1.

а) Природні тіла: зірка, олень, квітка, метелик
б) Штучні тіла: комп'ютер, лінійка, килим, ніж.

Які приклади навели інші хлопці та дівчата? Додайте в кожен пункт за одним прикладом їх відповідей.

3. Випиши з тексту підручника приклади речовин.

Цукор, алюміній, вода, крохмаль.

4. Мураха Запитання цікавиться, що з перерахованого - тіла, а що - речовини. Вкажіть стрілками.

5. Відзнач знак «+» у відповідному стовпці, які з перерахованих речовин відносяться до твердих, рідких, газоподібних. Зроби це спочатку простим олівцем.

Попроси учня, що сидить поруч, перевірити твою роботу. Після перевірки проставь знаки «+» ручкою або кольоровими олівцями (на свій вибір).