Механічне рух. Система відліку

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

ОСНОВИ КИНЕМАТИКИ Урок 1. ТЕМА: «Матеріальна точка. Система відліку»

Механіка - розділ фізики, що вивчає рух. Основне завдання механіки - визначити положення тіла у просторі у будь-який момент часу.

Кінематика - розділ механіки, що вивчає способи опису руху і зв'язок між величинами, що характеризують цей рух. Динаміка – розділ механіки, що вивчає причини виникнення механічного руху. Статика вивчає закони рівноваги системи тел.

Механічне рух – зміна становища тіла у просторі з часом щодо інших тіл.

Поступальний рух - рух, при якому всі точки тіла рухаються однаково, з однією швидкістю. Матеріальна точка – тіло розмірами якого можна знехтувати, за умов даної задачі. Тіло відліку – будь-яке тіло, що умовно приймається за нерухоме, щодо якого розглядається рух інших тіл.

Наприклад, За матеріальну точку дуже часто розглядають Землю, якщо досліджують її рух навколо Сонця.

Але якщо ми вирішуємо завдання пов'язане з добовим обертанням планет, то потрібно обов'язково врахувати форму і розмір планети. Наприклад, якщо потрібно визначити час сходу Сонця у різних місцях земної кулі.

Що таке поступальний рух? Тіло рухається поступально, якщо всі його точки рухаються однаково. або Тіло рухається поступально, якщо пряма, проведена через дві точки цього тіла, при його переміщенні зміщується паралельно до свого первісного положення.

Приклади поступального руху Поступово рухається кабіна ліфта Поступально рухається кабіна колеса огляду

Щоб визначити положення тіла (матеріальної точки) у просторі треба: задати тіло відліку; вибрати систему координат; мати прилад для відліку часу (годинник)

Тіло відліку, пов'язана з ним система координат і годинник для відліку часу руху утворюють систему відліку.

Що таке тіло відліку? Тіло відліку - це тіло, щодо якого визначається положення інших (які рухаються) тіл. Наприклад, це може бути дерево, коли розглядаємо рух автобуса, або Земля при розрахунку руху ракети

Система координат Положення тіла у просторі можна визначити за допомогою 2 координат (двовимірна система координат) Положення тіла у просторі можна визначити за допомогою 3 координат (тривимірна система координат)

При прямолінійному русі тіла достатньо однієї координатної осі

Траєкторія – лінія вздовж якої рухається тіло.

Шлях – довжина траєкторії. [L] Переміщення – вектор проведений з початкового становища матеріальної точки на її кінцеве становище.


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Динаміка. Інерційні системи відліку. Перший закон Ньютона.

Цілі уроку: сформувати поняття про ІСО; вивчити перший закон Ньютона; показати важливість такого розділу фізики, як «Динаміка»; виховувати почуття поваги до різних професій.

конспект уроку "Рух. Матеріальна точка. Система відліку. Відносність руху."

Цю роботу можна використовувати щодо теми в 9 класі: «Кінематика». Матеріал призначений для повторення та узагальнення теми. Роботу можна використовувати як повторення матеріалу.

Технологічна карта уроку фізики 9 клас ФГОС.

УМК:А.В. Перишкін, Е.М. Гутник - М.: Дрофа, 2009. - § 65.

Тема уроку:Вступний інструктаж з техніки безпеки. Механічне рух. Система відліку. Шлях. Переміщення .

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник: Перишкін А.В. «Фізика. 9 клас. Підручник для загальноосвітніх установ», М: Дрофа. 2013; презентація,videouroki «Фізика 9клас», 2014, ТОВ «КОМПЕДІ», compedu.ru; штатив, кулька, жолоб; маятники.

Мета уроку: знайомство з технікою безпеки роботи в кабінеті фізики, знайомство з одним з найважливіших розділів фізики-механікою та її завданням; запровадити основні поняття: матеріальна точка, система відліку, шлях, переміщення.

Завдання:

Дидактичні ─ створити умови для засвоєння нового навчального матеріалу, використовуючи ІКТ

Пізнавальні - знати поняття "механічний рух", "матеріальна точка", "тіло відліку", "система відліку", "траєкторія", "шлях", "переміщення"

Розвиваючі - Продовжити роботу з оволодіння методами наукового пізнання, розвивати інтелектуальні вміння учнів (спостерігати, порівнювати, аналізувати, застосовувати знання, робити висновки).

Виховні – продовжити формування наукового світогляду та інтересу до фізики.

Характеристика навчальних можливостей та попередніх досягнень учнів класу, для якого проектується урок:

Учні володіють:

регулятивними УУД:

перетворювати практичне завдання на навчально-пізнавальну спільними зусиллями;

пізнавальними УУД:

визначати способи вирішення проблем під керівництвом вчителя;

висувати гіпотези та вибудовувати стратегію пошуку під керівництвом вчителя;

формулювати нові знання спільними груповими зусиллями;

комунікативними УУД:

брати участь у колективному обговоренні проблем;

особистісними УУД:

виявляють ситуативний пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу .

Етап уроку, час етапу

Завдання етапу

Методи, прийоми навчання

Форми навчальної взаємодії

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Формовані УУД та предметні дії

Організаційний етап.

Емоційний настрій.

Вступний інструктаж з техніки безпеки.

Бесіда з учнями

Фронтальна

Надає інструкції для підготовки до уроку. Забезпечує учнів усім необхідним уроку. Проводить вступний інструктаж з техніки безпеки.

Готуються до уроку. Слухають вчителі.

Постановка мети та завдань курсу фізики та даного уроку

Усвідомлення учням неповноти наявних знань; викликати пізнавальний інтерес до проблеми, організувати самостійне формулювання проблеми та постановку мети.

Створення проблемної ситуації.

Робота у групах

Діти, у вас на столах у кожній групі знаходиться обладнання. Подумайте, яку демонстрацію можна показати, і що вона демонструє.

Які явища ви спостерігали? (Механічне рух)

Який розділ фізики вивчає механічний рух? (Механіка у розділі кінематика)

Яке основне завдання механіки?

Основні поняття кінематики: Система відліку. Шлях. Переміщення.

Слайд 1. Тема уроку.

Учні проводять експеримент із похилим жолобом та кулькою, штативом та кулькою на нитці, вантажем на пружині, візком.

Формулюють цілі та завдання уроку. Записують тему уроку.

Предметні УУД: усвідомлювати важливість поняття механічного руху;

Регулятивні УУД:

визначати цілі навчальної діяльності;

Пізнавальні УУД:

бачити проблему, усвідомлювати труднощі, що виникли;

Комунікативні УУД:

брати участь у колективному обговоренні проблеми, цікавитися чужою думкою та висловлювати своє власне;

Особистісні УУД:

усвідомлювати неповноту знань, виявляти інтерес до нового змісту.

Вивчення нового матеріалу

Ознайомитись з новими поняттями у кінематиці.

Розмова.

Фронтальна

Хлопці, якщо основне завдання механіки - знати положення тіла у будь-який момент часу, нам важливі такі характеристики як розмір, маса. (Ні). Таким чином, одне з понять кінематики – матеріальна точка.

Слайд 2

Розповідає про стародавній документ, що відноситься до початку ери, в якому сказано: «Стань біля східної стіни крайнього будинку обличчям на північ, і, пройшовши 120 кроків, повернися на схід. Потім, пройшовши 200 кроків, викопай яму в 10 ліктів і надіш 100 золотих монет»

Якби цей документ потрапив у ваші руки, чи змогли б ви знайти скарб?

Слайд 3.

Слайд 4.

Система відліку буває одномірна, двовимірна та тривимірна. Наведіть приклади кожної з них.

Якою була система координат у проведеному вами досвіді?

Зверніть увагу, що таке поняття знайоме вам із уроків математики.

Слайд 5.

Слайд 6.

Слухають, відповідають на запитання.

Приходять до поняття системи відліку.

Записують як схеми. Система відліку: а) тіло відліку; б) система координат; в) прилад вимірювання часу.

Наводять приклади одновимірної, двовимірної та тривимірної системи координат.

Записують визначення: шлях, рух, траєкторія.

Предметні УД: усвідомлювати важливість понять кінематики для подальшого вивчення рухів тіл;

Регулятивні УУД: приймати запропонований спосіб вирішення проблеми;

Пізнавальні УУД: беруть участь у створенні формулювань основних понять;

Комунікативні УУД: вміння слухати наявні знання учнів;

Етап закріплення.

Забезпечити застосування отриманих знань пояснення нових фактів.

Розмова.

Фронтальний.

Пропонує відповісти на запитання із поясненням.

Шлях чи переміщення ми оплачуємо при поїздці таксі?

М'яч упав з висоти 3м, відскочив від підлоги і був спійманий на висоті 1м. Знайти шлях та переміщення м'яча.

Відповідають на запитання.

Слухають відповіді учнів.

Регулятивні УУД:

вміти планувати, прогнозувати, контролювати, коригувати, оцінювати отримані знання;

Предметні УД: формулювати визначення нового фізичного поняття, пояснювати зміст та результати досвіду;

Комунікативні УУД: вміти сформулювати відповідь;

Етап первинної перевірки знань.

Виявити первинне розуміння основних характеристик руху для подальшого коригування.

Робота за картками.

Робота в парах (із взаємоперевіркою)

Пропонує заповнити таблицю із завданнями.

Змінюються роботами та здійснюють перевірку за ключами.

Регулятивні УУД:

Саморегуляція. Оцінка ступеня досягнення мети;

Особистісні УУД: усвідомлювати особистісне значення володіння знаннями.

Комунікативні УУД: встановлювати робочі відносини, ефективно співпрацювати, з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки.

Домашнє завдання.

Бесіда

Пояснює домашнє завдання.

Записують домашнє завдання.

Підсумки уроку

Рефлексія

Бесіда

Вчитель оцінює спільну роботу «вчитель-учень» на уроці

Учні оцінюють «+» та «-» уроку

Варіант 1

Система координат

одновимірна

двомірна

тривимірна

а) шахова фігура

б) вертоліт

в) літак у небі

г) ліфт

Матеріальна точка

Так

Ні

Іде з дому на роботу

Виконує гімнастичні вправи

Здійснює подорож пароплавом

А при вимірі зростання людини

Варіант 2

Навпаки правильної відповіді поставити «+»

Система координат

одновимірна

двомірна

тривимірна

а) люстра у кімнаті

б) підводний човен

в) поїзд

г) літак на злітній смузі

Матеріальна точка

Так

Ні

при розрахунку відстані від Землі до Місяця

при вимірі її діаметра

при посадці космічного корабля на її поверхню

щодо швидкості її руху навколо Землі


Мета уроку: Дати уявлення про кінематику; познайомити з цілями та завданнями курсу фізики; запровадити поняття: механічний рух, траєкторія, шлях; довести, що спокій та рух - поняття відносні; обґрунтувати необхідність запровадження ідеалізованої моделі – матеріальної точки, системи відліку.






У знаменитому «Слові про похід Ігорів», в якому оспіваний цей похід, розповідається про повне сонячне затемнення, що збіглося зі вступом князя Ігоря в половецьку землю. Цього достатньо щоб встановити, що на межі половецької землі війська Ігоря були 1 травня 1185 (в тому самому місці повне сонячне затемнення буває приблизно 1 раз на 200 років)


Реєструючий пристрій (реєстратор) прилад для автоматичного запису на носій даних, що надходять з датчиків або інших технічних засобів. У вимірювальній техніці сукупність елементів засобу вимірювань, які реєструють значення вимірюваної або пов'язаної з нею величини. У пристроях, що реєструють, зазвичай передбачається можливість прив'язки записуваних значень параметрів до шкали реального часу. Крім реєструючих пристроїв для запису даних, існують також пристрої реєстрації аудіовізуальної інформації (магнітофони, відеомагнітофони, фото-і кіно-і відеокамери тощо). Реєструючі пристрої можуть являти собою невід'ємні функціональні вузли вимірювальних приладів, установок, блоки у складі інформаційних, вимірювальних, контрольних систем, комплексів, або самостійні пристрої.









Урок №1

Тема. Механічне рух та її види. Основне завдання механіки та способи її вирішення у кінематиці. Фізичне тіло та матеріальна точка. Система відліку

Ціль: охарактеризувати завдання вивчення розділу «Кінематика», ознайомити зі структурою підручника; дати уявлення про механічний рух, основне завдання механіки та способи її вирішення у кінематиці; сформувати поняття поступального руху тіл, матеріальної точки, системи відліку; показати роль знань з механіки інших науках, у техніці; показати, що механічний рух - одна з форм існування матерії, один із численних видів змін у природі, а матеріальна точка - модель, ідеальний об'єкт класичної механіки.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Наочний: демонстрація поступального руху тіла, випадків коли тіло можна (і не можна) вважати матеріальною точкою, ППС «Фізика-9» від «Квазар-Мікро».

Очікувані результати. Після уроку учні:

Розрізняють фізичне тіло та матеріальну точку, прямолінійний та криволінійний рух матеріальної точки;

Зможуть обґрунтувати зміст основного (прямого) завдання механіки;

Навчаться пояснювати суть фізичних ідеалізацій – матеріальної точки та системи відліку.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

Формування нових понять. Під час бесіди із застосуванням демонстраційного експерименту та ППС «Фізика-9» від «Квазар-Мікро» розглянути такі питання:

Механічний рух та його види;

Основне завдання механіки та способи її вирішення у кінематиці;

Що вивчає кінематика;

Фізичне тіло та матеріальна точка, система відліку.

Ми часто називаємо одні тіла рухливими, інші нерухомими.

Дерева, різні будинки, мости, береги річок - нерухомі. Вода в річці, літаки в небі, автомобілі, що їдуть дорогою, - рухливі.

Що дає нам підставу розділяти тіла на рухливі та нерухомі? Чим вони відрізняються одна від одної?

Коли ми говоримо про автомобіль, який рухається, то маємо на увазі, що в певний момент часу він був поруч із нами, а в інші моменти відстань між нами та автомобілем змінювалася. Нерухомі тіла протягом всього спостереження не змінюють свого становища щодо спостерігача.

Досвід. Розмістимо вертикальні вішки на столі на деякій відстані один від одного по одній прямій. Поставимо біля першого з них візок із ниткою та почнемо його тягнути. Спочатку він переміщається від першої вішки до другої, потім до третьої і т. д. Тобто візок змінюватиме своє положення щодо вишок.

Механічне рух - це зміна становища тіла щодо інших тіл чи одних його частин щодо інших. Приклади механічного руху: рух зірок і планет, літаків та автомобілів, артилерійських снарядів та ракет, людина йде щодо Землі, рух рук щодо тулуба.

Інші приклади механічного руху показано на рис. 1.

Механічні рухи навколишніх тіл поділяють на: поступальний, обертальний і коливальний (система періодично повертається в положення рівноваги, наприклад, коливання листя на дереві під дією вітру) руху (рис. 2).

Особливості поступального руху (рух пасажирів разом з ескалатором, рух різця токарного верстата тощо):

Довільна пряма в тілі залишається паралельною до себе;

Усі точки мають однакові траєкторії, швидкості, прискорення.

Ці умови не виконуються для обертального руху тіла (рух колеса автомобіля, колеса огляду, Землі навколо Сонця та своєї осі тощо).

Механічне рух нерідко є частиною складніших немеханічних процесів, наприклад теплових. Вивченням механічного руху займається розділ фізики, що називається механікою.

Механічну форму руху матерії вивчає розділ фізики "Механіка". Основне завдання механіки - знайти становище тіла у просторі у час. Механічне рух відбувається у просторі та часі. Поняття простору та часу - фундаментальні поняття, які неможливо визначити через якісь простіші. Для вивчення механічного руху, що відбувається у просторі та часі, потрібно перш за все вміти вимірювати проміжки часу та відстані. Приватним випадком руху є спокій, тому механіка розглядає також умови, за яких тіла перебувають у спокої (ці умови називаються умовами рівноваги).

Щоб сформулювати закони механіки та навчитися їх застосовувати, потрібно спочатку навчитися описувати положення тіла та його рух. Опис руху становить зміст розділу механіки, що називається кінематикою.

Для опису механічного руху, як і інших фізичних процесів, що відбуваються у просторі та часі, використовують систему відліку. Система відліку – це сукупність тіла відліку, пов'язаної з ним системи координат (декартової чи іншої) та приладу для відліку часу (рис. 3).

Систему відліку в кінематиці вибирають, керуючись лише міркуваннями щодо того, як найзручніше математично описати рух. Жодних переваг однієї системи над іншою в кінематиці не існує. Через складність фізичного світу реальне явище, яке вивчається, завжди доводиться спрощувати та замість власне явища розглядати ідеалізовану модель. Так, для спрощення в умовах певних завдань розмірами тіл можна знехтувати. Абстрактне поняття, яке замінює реальне тіло, яке рухається поступально і розмірами якого можна знехтувати в умовах реального завдання, називається матеріальною точкою. У кінематиці, коли вирішують завдання, питання про те, що саме рухається, де рухається, чому саме так рухається, здебільшого не розглядають. Головне одне: як тіло рухається.

ІІІ. Закріплення вивченого. Розв'язання задач

1. Самостійна робота над матеріалом ПКС «Фізика-9» від «Квазар-Мікро», під час якої учні складають опорний конспект.

IV. Домашнє завдання

1. Вивчити конспект уроку; відповідний параграф підручника.

2. Розв'язати задачі:

Маленькій дитині здається, що секундна стрілка годинника рухається, а хвилинна та годинна стрілки нерухомі. Як довести дитині, що вона помиляється?

Наведіть приклади завдань, у яких Місяць: а) вважатимуться матеріальною точкою; б) не можна вважати матеріальною точкою.

3. Додаткове завдання: підготувати презентацію.


Мета уроку:

Завдання уроку:

навчальні:

розвиваючі:

виховні:

Обладнання:

Перегляд вмісту документа
«Матеріальна точка. Система відліку.

Урок 1/1

Тема: Матеріальна точка. Система відліку.

Мета уроку:сформувати поняття: матеріальна точка, система відліку.

Завдання уроку:

навчальні:

    запровадження понять: матеріальна точка, система відліку, траєкторія.

розвиваючі:

    розвиток умінь виділяти головне, порівнювати, узагальнювати, робити висновки, аргументувати власну думку;

    розвиток мовлення учнів через організацію діалогічного спілкування на уроці,

    розвиток моторної пам'яті - фіксування учнями інформації у зошиті,

    розвиток слухової пам'яті – промовляння визначень;

    розвиток зорової пам'яті – виконання записів на дошці;

виховні:

    естетичне оформлення записів у зошитах та на дошці.

Обладнання:Штатив з муфтою та лапкою, жолоб, кулька, тіло на нитці.

Хід уроку:

1.Вступ.

    Ознайомлення з підручником.

    Техніка безпеки в кабінеті та під час виконання лабораторних робіт.

    Навчальні речі необхідні на уроці.

2. Актуалізація знань.

Відповісти на запитання:

    Що таке матерія? ( визначення).

    Що таке механічний рух? ( визначення).

3. Вивчення нового матеріалу.

Фізика - наука, що займається вивченням найзагальніших властивостей навколишнього світу. Це експериментальна наука.

    Знайти найбільш загальні закони природи

    Пояснити конкретні процеси дією цих законів.

Основні розділи фізики:

    Механіка

    Термодинаміка

    Електродинаміка

Механіка – наука про рух та взаємодію макроскопічних тіл.

Класична механіка складається із трьох частин:

    Кінематикавивчає як рухається тіло.

    Динамікапояснює причини руху тіла.

    Статикапояснює причини перебування тіла у спокої.

Для опису руху в кінематиці вводяться спеціальні поняття: матеріальна точка, система відліку, траєкторія та величини: шлях, переміщення, швидкість, прискорення, які важливі не тільки в кінематиці, але і в інших розділах фізики.

Перше, що впадає у вічі при спостереженні навколишнього світу – це його мінливість.

Відповісти на запитання:

    Які зміни ви помічаєте?

Підсумок: часті відповіді пов'язані зі зміною положення тіл щодо один одного.

Зміна положення тіла у просторі щодо інших тіл з часомназивається механічним рухом.

Демонстрація:

    скочування кульки по жолобу,

    коливання маятника.

Відносність руху. (Приклади анімація відн руху )

Матеріальна точка - тіло, розмірами і формою якого можна знехтувати в цих умовах.

Критерії заміни тіла матеріальною точкою:

а) шлях, пройдений тілом, набагато більший за розміри тіла, що рухається.

б) тіло рухається поступально. (Приклади анімація мат крапка)

Відповісти на запитання:

    Як визначити становище тіла?

Необхідно тіло відліку та система відліку.

Система відліку: тіло відліку, система координат, годинник.

Система відліку може бути:

    Одномірною, коли положення тіла визначається однією координатою

    Двовимірною, коли положення тіла визначається двома координатами

    Тривимірною, коли становище тіла визначається трьома координатами.

4. Закріплення матеріалу.

Відповісти на запитання:

1.В якому випадку тіло є матеріальною точкою:
а) на верстаті виготовляють спортивний диск;
б) той самий диск після кидка спортсмена летить на відстань 55 м.

2.Яку систему координат (одномірну, двовимірну, тривимірну) слід вибрати для визначення положення тіл:
- Трактор у полі;
- вертоліт у небі;
- поїзд;
- шахова фігура.

Самостійна робота:спишіть та заповніть перепустки.

Будь-яке тіло можна розглядати як матеріальну точку в тих випадках, коли відстані, які проходять точки тіла, дуже великі в порівнянні з …

Рух називається поступальним, якщо всі точки тіла у будь-який момент часу рухаються…

Тіло, розмірами і формою якого в даному випадку можна знехтувати, називається…

Усі разом: а) тіло відліку, б) система координат, в) прилад визначення часу, - утворюють…

При прямолінійному русі тіла положення тіла визначається … координат(ою)(ами).

5. Рефлексія.

Домашнє завдання:§ 1.