Бальмонт фантазія аналіз за планом. Аналіз вірша Костянтина Бальмонта «Фантазія

Цілі уроку: аналізуючи конкретне вірш, побачити особливості поетичної манери К.Бальмонта, дати раду його творчої “лабораторії”, зрозуміти значення творчості поета у розвиток російської поезії загалом.

Хід уроку

Вчитель: Літературна епоха рубежу 19-20 століть. Майже півстолітнє царювання реалізму, уславлене іменами Пушкіна, Лермонтова, змінилося епохою нестримного творчого експерименту. Вражає стрімкість, з якою з'являються нові напрямки, течії, школи. Один із перших дослідників цієї епохи Венгеров зазначає: “Жоден із попередніх періодів нашої літератури не знав такої кількості літературних імен, не знав такого швидкого досягнення популярності, таких запаморочливих книгопродавчих успіхів…” Якщо розглядати простір з 1890 по 1910 роки, то виходить враження якого калейдоскопа. Хоча російський символізм і виник як цілісний напрямок, дуже скоро переломився в яскравих, незалежних індивідуальностях. Хто з поетів, на вашу думку, є найяскравішим представником російського символізму?

Учень: В.Брюсов, Д.Мережковський, З.Гіппіус, К.Бальмонт, Ф.Сологуб…

Вчитель: Однією пропозицією назвіть яскраву особливість поетики кожного.

Учень: В.Брюсов – всій творчості притаманний матеріалістичний погляд на світ; у його поезії немає містичної символіки, характерної для символістів; його ліричний герой – індивідуаліст, який не приймає сучасність, поклоняється лише мистецтву; Д.Мережковський – характерні усвідомлення фатальної самотності, роздвоєність особистості, проповідь краси; З.Гіппіус – містицизм, душевна туга, самотність, розлад дійсності та мрії; К.Бальмонт - неприйняття зовнішнього світу, скорбота, звеличення любові, природи; сильна музичність вірша; його поезія імпресіоністична; Ф.Сологуб – глибоко песимістична поезія; характерні міфологічні та фольклорні образи.

Вчитель: Але ж у їхній творчості дуже багато спільного.

Учень: Так, загальне – це їхнє прагнення за допомогою художніх образів-символів, часто загадкових за змістом, відобразити у художній літературі таємні сторони буття; вони вірили у рятівну місію краси і протестували проти дійсності, впевнені у неблагополуччі та загибелі сучасного суспільного устрою.

Вчитель: Сьогодні ми знову звернемося до творчості унікального, самобутнього поета. Поета, яким захоплювалися, якого називали генієм. Отже, К.Бальмонт, вірш "Фантазія". Рік написання - 1893. Які події у житті та творчості Бальмонта відбулися в цей період?

Учень: У 1892 році Бальмонт вперше відвідує Скандинавію, яку не просто полюбив, а й зродився з нею. Відблиски скандинавських вражень засяяли у книзі віршів “Під північним небом”, де другим віршем була “Фантазія”. Ця збірка віршів стала як знаменною подією у творчій біографії Бальмонта, а й ознаменував новий художній напрям – символізм. У ряді віршів ще помітне наслідування Фету, Тютчеву, але в усьому відчувався свіжий, оригінальний поетичний дар.

Читання вірша напам'ять.

Вчитель: Якщо подивитися на вірш, то візуально можна виділити 3 строфи, 3 смислові частини.

Розмова із класом з першої смислової частини.

Яка картина намальована Бальмонтом у 1 частині? – Картина сплячого зимового лісу. Природа занурена не просто в сон, а стан умиротвореного спокою, все овіяне дрімотою, лінню (“спокійно дрімають”, “втішно спочивати”). Автор начебто описує реальний матеріальний світ, але, читаючи вірш, ми ніби відриваємося від земних реалій і вирушаємо до якогось казкового, загадкового світу, фантастичного (згадується чомусь казка А.Роу “Морозко”).

Як поет досягає цього? Що ми бачимо? – Ми бачимо не сосни, ялинки та берези, а їхні обриси. Здається, що коли заплющить очі на мить і знову їх розплющить, вони вже зникнуть. Ми бачимо не самий місяць, а тільки "іскри місячного сяйва", "яскравий блиск". З'являється відчуття миті, миті, легкості, хисткості, мінливості того, що відбувається. Що ми чуємо? - Ми чуємо "нарікання вітру", "тихий стогін хуртовини", шепіт ялин і сосен (допомагає алітерація "щ", "ш", "ч", "т", "с"). Здається, що хтось приклав палець до губ і тихо вимовляє: "Т-с-с-с". Якому образотворчому засобу надає перевагу Бальмонт? - Уособлення. Перед нами живий образ природи. Вона живе, хоч і “спить”; за її дрімотою ховається бурхливе внутрішнє життя: ліс “віщий”(передбачаючий майбутнє, пророчий), “виконаний таємних мрій” (мрії, нікому невідомі, приховані, глибоко особисті) тощо. І лише передостанній рядок "Ні про що не згадуючи, нікого не проклинаючи" вказує на присутність ліричного героя, глибоко схвильованого.

Які образи – символи зустрічаються у першій смислової частини? - Образ місяця. Місяць - це позаземний світ, світ мрій, фантазії, де народжується філософська думка, де приходить творча фантазія, уява; світ дуже далекий від реальності. Місяць асоціюється з космосом, а космос – із вічністю, вічність – із безсмертям. Згадаймо, як у 1942 році в Парижі хворий і жебрак Бальмонт, прощаючись із життям, із сонцем, з поезією, говорив, що він піде Чумацьким шляхом у вічність: “Досить я був на цьому березі... Здійснивши заповітне, годину ночі стережу, Щоб у Чумацькому бути Шляхи, Де нових зірок зачате…”. Також зустрічаються образи – символи вільних стихій хуртовини та вітру (ми розуміємо, що уява поета нічим не скута, йому зараз нічого не заважає, поет вільний, вільний…).

Виступ учня на тему: “Образи – символи у творчості Бальмонта”.

Бальмонт часто використовує різні образи символи. Проаналізувавши 3 збірки поетових віршів (“Під північним небом”, “Тиша”, “У безкраї”), я дійшов висновку, що одним із найчастіших є образ місяця. Ось кілька рядків із віршів: “Чому нас завжди сп'яняє Місяць? Тому що вона холодна і бліда. Надто багато сяйва нам Сонце дає, І ніхто йому пісні такий не заспіває, Що Місяцю, при Місяці, між темних гілок, Ароматною вночі співає соловей”; “Коли Місяць виблискує в темряві нічний Своїм серпом, блискучим і ніжним, Моя душа прагне в інший світ, Зачаруючись усім далеким, усім безбережним” (“Місячне світло”); "На алмазному покриві снігів, Під холодним сяйвом Місяця, Добре нам з тобою ... Як втішно мріяти і любити ... У царстві чистих снігів, У царстві блідого Місяця "(Без посмішки, без слів").

Вітру вечірнього зітхання завмираючий. Повного місяця мінливе обличчя. Радість божевільна. Сум незрозумілий. Мить неможливого. Щастя мить”. (“Пісня без слів”). У наступних збірниках віршів (наприклад, “Гарячі будівлі”) Місяць зустрічається дещо рідше, називається “згасаючим”, “блідим”, “вмираючим”, але вже в пізнішому збірнику “Будемо як сонце” Місяць знову стає частим чином – символом, хоча поет і каже, що він “у цей світ прийшов, щоб бачити сонце”. Самі назви віршів збірки говорять про це: "Вихваляння Місяця", "Вплив Місяця", "Молодя", "Місячна безмовність". Можна дійти невтішного висновку у тому, що Місяць для Бальмонта “панування великої тиші”; ця загадкова цариця снів і мрій знаменує собою інший бік буття, світ неявний, потаємний. Місяць – це символ іншого, красивого світу, світу мрій і видінь, це відхід від сьогодення у піднесений світ. Недарма він писав: "Я жити не можу справжнім, Я люблю неспокійні сни ..."

Бесіда з класом з другої смислової частини.

У 2 частини перед читачем хіба що відкриваються ворота в безмежний і чудовий світ уяви, фантазії, далекий від дійсності, але який так хвилює поета, кличе ліричного героя в далекий шлях. Як у калейдоскопі, змінюються тут лики зимової ночі, її миті, і також швидко змінюється бальмонтівська фантазія. Що ми тепер чуємо? - Вже "зітхання", "моління", природу точно томлять тривога, "туга", але тут же - "захват", тобто. стан захоплення, насолоди. Нерідко застосовуються в 2 частини лексичні повтори, слова повторюються, немов колисають (як не згадати В.Маяковського, який говорив, що “вірші Бальмонта плавні та мірні, як гойдалки та турецькі дивани…”!). Але цей стан характерний не лише природі. Кому ще? – Людині, ліричному герою. Ми вже разом із ліричним героєм відчуваємо цей стан захоплення. З'являються “духи ночі” (заповітні бажання, спогади), іноді спогади минуле мучать, душі стає боляче. Виникає якась тривога (“точно їм чогось шкода”). А чого ж шкода ліричного героя? - Шкода, що все це - не наяву, що це казковий обман ("те, що людям не насниться"). Ліричний герой філософськи підходить до цього.

Бесіда з класом з третьої смислової частини.

У третій, найменшій частині, все повертається на свої кола. Вже немає ні напруженості, ні фатальних таємниць, ні риторичних питань. З чого починається 3 частина? - З союзу "а", друга і третя частини протиставляються, а перша і третя частини ніби обрамляють другу. У 3 частини все заспокоїлося (“солодко сплять”, “байдуже… слухають”, “зі спокоєм приймають”). Чому? – Напевно, і природа, і ліричний герой готуються до зустрічі із новими враженнями. Ще багато буде чудових миттєвостей, відкриттів. А це була лише коротка мить у нескінченному потоці часу. - Так, Бальмонт зміг "зупинити мить", сфотографувати його у вірші, він показав нам особисте, при цьому миттєве сприйняття ночі. Він художник - імпресіоніст (згадуються слова Гете: "Зупинися, мить, ти прекрасно").

У чому сенс назви вірша? – Фантазія – здатність до творчої уяви, яка досягає своєї кульмінаційної точки тоді, коли світ природи та внутрішній світ людини перебувають у гармонії. Гармонії величного світу природи, неосяжного космосу та безмежних надр людської душі, видінь, мрій та мрій кожного з нас.

Бальмонт дуже любив колір (згадайте хоча б “Червоне вітрило у синьому морі, у морі блакитному…”). Але в цьому вірші "Фантазія" практично відсутня кольорова гама. Чому? – Бальмонт свідомо робить акценти на слуховому, дотиковому, зоровому сприйнятті навколишньої дійсності. Лише життєстверджуючий епітет "світлий" зустрічається у вірші. Слід зазначити, що у вірші відсутня яскраво виражене поділ окремі строфи. Чому? – Це пояснюється тим, що автор спочатку задумав вірш дуже музичного, співучого плану. Адже Бальмонт був музично обдарований. Музика у його творчості заливає все. На його віршах як на нотах можна ставити музичні знаки. Близько 500 романсів створено з його вірші. Твір "Фантазія" не читається, а співається, і цьому сприяють внутрішні рими, яких так часто вдається поет. Справді, читаєш Бальмонта – потрапляєш до казки, слухаєш весну.

Заключне слово. Щовесни у м. Шуе Іванівської області відкривається яскраве та цікаве свято – дитячий Бальмонтовський фестиваль поезії “Сонячний ельф”, у якому беруть участь діти всіх шкіл міста. Фестиваль відвідує багато гостей, у тому числі донька К.Бальмонта С.К.Шаль. Фестиваль триває цілий тиждень, протягом якого діти відвідують виставки, вернісажі малюнків за творами К.Бальмонта, в рамках фестивалю проводиться конкурс на краще прочитання поетових віршів. Поета пам'ятають, тому що кожен рядок його творів не може не зачепити найніжніших і найтонших струн будь-якої людської душі, а витончене сприйняття Бальмонтом природи не залишить байдужим жодного читача.

Домашнє завдання: прочитати вірш “Алича”, відповісти питанням: “Які характерні риси самобутнього творчості К.Бальмонта виявилися у тому вірші?”

Костянтин Бальмонт був досить своєрідною людиною і досить цікавим літератором з палким і гарячим характером. Свій перший вірш він написав у десятирічному віці, проте, справжнє покликання отримав багато років. А все через те, що автор був надто активним та дієвим, він брав участь у революційних та антиурядових мітингах, за що неодноразово був покараний.

У ході розвитку його особистості було створено легкий і прекрасний вірш «Фантазія», який став частиною першої збірки віршів Бальмонта. Час написання цього вірш трохи суперечило його внутрішньому значенню. Навколо, у країні та у світі тріумфували песимістичні настрої, люди перебували у похмурому настрої. Росія стрімко намагалася вийти на шлях капіталізму, тому на її землях панував хаос і безладдя.

У тексті "Фантазії" читач зустрічається з такими явищами, про які не прийнято було писати в ті часи. Бальмонт, відсидівши термін ув'язнення, намагається знайти звичайні людські радості, які оточують нас довкола. Що це може бути? Звичайно ж, краси рідної природи, навколишні простори та пейзажі, які приємні погляду та погляду.

Вчитуючись у текст вірша, ми поринаємо в чудову та казкову атмосферу густого та могутнього лісу, який приваблює нас своєю загадковістю. Бальмонт трохи заздрить лісу, який може спокійно відкинути всі свої думки і вдатися до міцного сну, укутавшись снігом. Автор розуміє, що його бурхливий внутрішній світ ніколи не дозволить ось так просто забутися і насолоджуватися тишею і спокоєм. Частіше, поет порівнює себе з духами ночі, які всі ніяк не можуть знайти спокій, які нишпорять у темряві ночі безперервно.

Чому саме такий образ підходить автору? Саме тому, що його душа наповнена такими ж бурхливими емоціями. Він не знає, що з ним буде далі, які сюрпризи принесе йому доля. І ніхто не може заспокоїти ні лісових парфумів, ні Бальмонта. Тому все, що йому залишається – шукати спокій у своїх фантазіях, у засніженому та тихому лісі.

К. Бальмонт - видатний російський поет Срібного віку. У більшості його творів панують не люди, а узагальнені образи та почуття. Подібним прикладом може бути вірш «Фантазія», написаний ним у 1893 році, напередодні зеніту творчості Бальмонта (він припав на 1900 рік).
Основна тема, ідея "Фантазії" - надзвичайна краса зимової природи, яка може змінюватися, символізуючи відтінки душевного стану, викликати різні почуття та емоції.
Ліричний сюжет вірша укладений у зміні обстановки тиші, спокою зимового лісу змінами, тривогою, смутком, що насуваються з кожною миттю:
Віщий ліс спокійно спить
Чуючи тихий стогін хуртовини…
Але вже в наступній строфі читаємо:
І деревам щось уявляє
Це мчать духи ночі, це іскряться їхні очі,
У годину глибокої опівночі мчать духи через ліс.
Природний, казковий сюжет твору не порушує серйозних життєвих проблем, він сповнений романтичності та художньої виразності.
Композиція вірша підкреслює якусь таємничість, спокій, романтичність, інколи ж тривожність і трепет.
Ліричний герой переважно вірші – лише спостерігач. Його сприйняття навколишнього світу передає відтінки його душевного стану. Він відчуває в тремтячих обрисах лісу щось таємниче, неземне, недоступне розумінню людини:
І деревам щось уявляє
Те, що людям не насниться, нікому й ніколи.
У вірші виражені різні відтінки настроїв – безтурботність та сонний спокій зимової ночі, відтінки тривоги, смутку, таємничості та умиротворення.
У своєму вірші автор використав перехресну риму, яка посилила художню виразність твору.
Образи Бальмонта, створені ним у «Фантазії», позбавлені чітких обрисів, оточені таємницею: «ріпання вітру», «світлий дощ», «іскри місячного сяйва», «таємні мрії», «духи ночі».
Вірш насичений епітетами (тихий стогін, стрункі гілки, скорботне моління, казкові стовбури, ясні та світлі сни) і порівняльними оборотами (як живі статуї, наче іскриться зірка, наче світлий дощ струмує, як черв'як). Дуже часто Бальмонт використовує уособлення (ліс спокійно спить, шепочуть сосни, шепочуть ялинки), а в другій строфі - риторичні питання.
Читаючи вірш «Фантазія», отримуєш насолоду від його музичності, художньої виразності, картини незвичайної краси природи.


Аналіз вірша К. Бальмонта "Фантазія"
Цілі уроку: аналізуючи конкретний вірш, побачити особливості поетичної манери К.Бальмонта,
розібратися у його творчої “лабораторії”, зрозуміти значення творчості поета у розвиток російської поезії в
загалом.
Хід уроку
Вчитель: Літературна епоха рубежу 19-20 століть. Майже півстолітнє царювання реалізму, прославлене
іменами Пушкіна, Лермонтова, змінилося епохою нестримного творчого експерименту. Вражає
стрімкість, з якою виникають нові напрями, течії, школи. Один із перших дослідників
цієї епохи Венгеров зазначає: “Жоден із попередніх періодів нашої літератури не знав такої кількості
літературних імен, не знав такого швидкого досягнення популярності, таких запаморочливих
книгопродавчих успіхів…” Якщо розглядати простір із 1890 по 1910 роки, то виходить
враження якогось калейдоскопа. Хоча російський символізм і виник як цілісний напрям, але дуже
скоро переломився у яскравих, незалежних індивідуальностях. Хто з поетів, на вашу думку, є найбільш
яскравим представником російського символізму?
Учень: В.Брюсов, Д.Мережковський, З.Гіппіус, К.Бальмонт, Ф.Сологуб…
Вчитель: Однією пропозицією назвіть яскраву особливість поетики кожного.
Учень: В.Брюсов – усієї творчості притаманний матеріалістичний погляд на світ; у його поезії немає містичної
символіки, характерною для символістів; його ліричний герой – індивідуаліст, який не приймає
сучасність, що поклоняється лише мистецтву; Д.Мережковський – характерні усвідомлення фатального
самотності, роздвоєності особистості, проповіді краси; З.Гіппіус – містицизм, душевна туга,
самотність, розлад дійсності та мрії; К.Бальмонт – неприйняття зовнішнього світу, скорбота,
звеличення кохання, природи; сильна музичність вірша; його поезія імпресіоністична; Ф.Сологуб -
глибоко песимістична поезія; характерні міфологічні та фольклорні образи.
Але ж у їхній творчості і дуже багато спільного.
Учень: Так, загальне – це їхнє прагнення за допомогою художніх образів символів, часто загадкових по
сенсу, відобразити у художній літературі таємні сторони буття; вони вірили у рятівну місію
краси і протестували проти дійсності, впевнені у неблагополуччі та загибелі сучасного
суспільного устрою.
Сьогодні ми знову звернемося до творчості унікального, самобутнього поета. Поета, яким
захоплювалися, якого називали генієм. Отже, К.Бальмонт, вірш "Фантазія". Рік написання – 1893 рік.
Які події у житті та творчості Бальмонта сталися у цей період?
Учень: У 1892 році Бальмонт вперше відвідує Скандинавію, яку не просто полюбив, а й зродився з
нею. Відблиски скандинавських вражень засяяли у книзі віршів “Під північним небом”, де другим
віршем була “Фантазія”. Ця збірка віршів стала не лише знаменною подією у творчій
біографії Бальмонта, а й ознаменував новий художній напрямок – символізм. У ряді
віршів ще помітне наслідування Фету, Тютчеву, але у всьому відчувався свіжий, оригінальний
поетичний дар.
Читання вірша напам'ять.
Вчитель: Якщо подивитися на вірш, то візуально можна виділити 3 строфи, 3 смислові частини.
Розмова із класом з першої смислової частини.
Яка картина намальована Бальмонтом у 1 частині? – Картина сплячого зимового лісу. Природа занурена не
просто в сон, а стан умиротвореного спокою, все овіяно дрімотою, лінню (“спокійно дрімають”, “втішно
відпочивати”). Автор начебто описує реальний матеріальний світ, але, читаючи вірш, ми ніби
відриваємося від земних реалій і вирушаємо в якийсь казковий, загадковий світ, фантастичний
(Згадується чомусь казка А.Роу "Морозко").
Як поет досягає цього? Що ми бачимо? – Ми бачимо не сосни, ялинки та берези, а їхні обриси. Здається, що якщо
закриєш очі на мить і знову їх розплюєш, вони вже зникнуть. Ми бачимо не самий місяць, а тільки “іскри місячного

сяйва”, “яскравий блиск”. З'являється відчуття миті, миті, легкості, хисткості, мінливості
того, що відбувається. Що ми чуємо? – Ми чуємо “ріпання вітру”, “тихий стогін хуртовини”, шепіт ялин та сосен
(допомагає алітерація "щ", "ш", "ч", "т", "с"). Здається, що хтось приклав палець до губ і тихо вимовляє:
сс”. Якому образотворчому засобу надає перевагу Бальмонт? - Уособлення. Перед нами живий
образ природи. Вона живе, хоч і “спить”; за її дрімотою ховається бурхливе внутрішнє життя: ліс
"віщий"(передбачаючий майбутнє, пророчий), "виконаний таємних мрій" (мрії, нікому невідомі, приховані,
глибоко особисті) і т.д. І лише передостанній рядок "Ні про що не згадуючи, нікого не проклинаючи" вказує
на присутність ліричного героя, глибоко схвильованого.
Які образи – символи зустрічаються у першій смислової частини? - Образ місяця. Місяць – це позаземний світ, світ
мрій, фантазії, де народжується філософська думка, де приходить творча фантазія, уява; мир,
дуже далекий від реальності. Місяць асоціюється з космосом, а космос – з вічністю, вічність – з
безсмертям. Згадаймо, як у 1942 році в Парижі хворий і жебрак Бальмонт, прощаючись із життям, із сонцем, із
поезією, говорив, що він піде Чумацьким шляхом у вічність: “Досить я був на цьому березі… Здійснивши
заповітне, годину ночі стережу, Щоб у Чумацькому бути Шляхи, Де нових зірок зачате…”. Також зустрічаються образи
– символи вільних стихій хуртовини та вітру (ми розуміємо, що уява поета нічим не скута, йому зараз
нічого не заважає, поет вільний, вільний...).
Виступ учня на тему: “Образи – символи у творчості Бальмонта”.
Бальмонт часто використовує різні образи символи. Проаналізувавши 3 збірки поетових віршів
(“Під північним небом”, “Тиша”, “У безкраї”), я дійшов висновку, що одним із найчастіших є
образ місяця. Ось кілька рядків із віршів: “Чому нас завжди сп'яняє Місяць? Тому, що вона
холодна та бліда. Надто багато сяйва нам Сонце дає, І ніхто йому пісні такий не заспіває, Що Місяцю, при
Місяцю, поміж темних гілок, Ароматною вночі співає соловей”; “Коли Місяць сяє у темряві нічний Своїм
серпом, блискучим і ніжним, Моя душа прагне в інший світ, Полоняючись всім далеким, всім безбережним”
("Місячне сяйво"); “На алмазному покриві снігів, Під холодним сяйвом Місяця, Добре нам з тобою… Як втішно
мріяти і любити… У царстві чистих снігів, У царстві блідого Місяця” (Без посмішки, без слів”).
“Ветра вечірнього зітхання завмираючий. Повного місяця мінливе обличчя. Радість божевільна. Сум незрозумілий.
Мить неможливого. Щастя мить”. (“Пісня без слів”). У наступних збірниках віршів (наприклад, “Гарячі
будівлі”) Місяць зустрічається дещо рідше, називається “гаснучою”, “блідою”, “вмираючою”, але вже більш
пізньому збірнику "Будемо як сонце" Місяць знову стає частим чином - символом, хоча поет і говорить,
що він “у цей світ прийшов, щоб бачити сонце”. Самі назви віршів збірки говорять про це:
"Вихваляння Місяця", "Вплив Місяця", "Молодий місяць", "Місячна безмовність". Можна зробити висновок про те, що Місяць
для Бальмонта "панування великої тиші"; ця загадкова цариця снів і мрій знаменує собою іншу
бік буття, світ неявний, потаємний. Місяць – це символ іншого, красивого світу, світу мрій та видінь,
це відхід від сьогодення у піднесений світ. Недарма він писав: “Я не можу жити справжнім, Я люблю
неспокійні сни…”
Бесіда з класом з другої смислової частини.
У 2 частини перед читачем хіба що відкриваються ворота в безмежний і чудовий світ уяви, фантазії,
далекий від реальності, але так хвилює поета, кличе ліричного героя в далеку дорогу. Як в
калейдоскопі, змінюються тут лики зимової ночі, її миті, і також швидко змінюється бальмонтівська
фантазії. Що ми тепер чуємо? - Вже "зітхання", "моління", природу точно томлять тривога, "туга", але тут же
- "захват", тобто. стан захоплення, насолоди. Часто використовуються у 2 частини лексичні повтори, слова
повторюються, немов баюкають (як не згадати В. Маяковського, який казав, що “вірші Бальмонта
плавні та мірні, як гойдалки та турецькі дивани…”!). Але цей стан характерний не лише природі. Кому
ще? – Людині, ліричному герою. Ми вже разом із ліричним героєм відчуваємо цей стан захоплення.
З'являються “духи ночі” (заповітні бажання, спогади), іноді спогади про минуле мучать, душі
стає боляче. Виникає якась тривога (“точно їм чогось шкода”). А чого ж шкода ліричного героя? -
Жаль, що все це – не наяву, що це казковий обман (“те, що людям не насниться”). Ліричний герой
філософськи підходить до цього.
Бесіда з класом з третьої смислової частини.
У третій, найменшій частині, все повертається на свої кола. Вже немає ні напруженості, ні фатальних
таємниць, ні риторичних питань. З чого починається 3 частина? – З союзу “а”, друга та третя частини
протиставляються, а перша та третя частини хіба що обрамляють другу. У 3 частині все заспокоїлося (“солодко
дрімають”, “байдуже… прислухаються”, “зі спокоєм приймають”). Чому? - Напевно, і природа, і ліричний

Герой готуються до зустрічі з новими враженнями. Ще багато буде чудових миттєвостей, відкриттів. А це
була лише коротка мить у нескінченному потоці часу. - Так, Бальмонт зміг "зупинити мить",
сфотографувати його у вірші, він показав нам особисте, при цьому миттєве сприйняття ночі. Він художник
- Імпресіоніст (згадуються слова Гете: "Зупинися, мить, ти прекрасно").
У чому сенс назви вірша? – Фантазія – здатність до творчої уяви, яка
досягає своєї кульмінаційної точки тоді, коли світ природи та внутрішній світ людини перебувають у
гармонії. Гармонії величного світу природи, неосяжного космосу та безмежних надр людської
душі, видінь, мрій та мрій кожного з нас.
Бальмонт дуже любив колір (згадайте хоча б “Червоне вітрило у синьому морі, у морі блакитному…”). Але в цьому
вірші "Фантазія" практично відсутня кольорова гама. Чому? - Бальмонт свідомо робить
акценти на слуховому, дотиковому, зоровому сприйнятті навколишньої дійсності. Лише
життєстверджуючий епітет "світлий" зустрічається у вірші. Слід зазначити, що у вірші
відсутній яскраво виражений поділ на окремі строфи. Чому? – Це пояснюється тим, що автор
спочатку задумав вірш дуже музичного, співучого плану. Адже Бальмонт був музично
обдарований. Музика у його творчості заливає все. На його віршах як на нотах можна ставити музичні знаки.
Близько 500 романсів створено з його вірші. Твір "Фантазія" не читається, а співається, і цьому
сприяють внутрішні рими, яких так часто вдається поет. Справді, читаєш Бальмонта
потрапляєш у казку, слухаєш весну.
Заключне слово. Кожної весни у м. Шуї Іванівської області відкривається яскравий та цікавий
свято – дитячий Бальмонтовський фестиваль поезії “Сонячний ельф”, у якому беруть участь діти
шкіл міста. Фестиваль відвідує багато гостей, у тому числі донька К.Бальмонта С.К.Шаль. Фестиваль
триває цілий тиждень, протягом якого діти відвідують виставки, вернісажі малюнків за творами
К.Бальмонта, у рамках фестивалю проводиться і конкурс на найкраще прочитання поетових віршів. Поета пам'ятають, що
як кожен рядок його творів не може не зачепити найніжніших і найтонших струн будь-якої людської
душі, а витончене сприйняття Бальмонтом природи не залишить байдужим жодного читача.
Домашнє завдання: прочитати вірш “Алича”, з відповіддю: “Які характерні риси
самобутньої творчості К.Бальмонта виявилися у цьому вірші?”